czwartek, 5 lipca 2012

Karta SIM oraz architektura sieci GSM (BSS). (2)

W sieci GSM użytkownik telefonu nazywany jest "stacją ruchomą". W jej skład wchodzi karta SIM która umożliwia precyzyjna identyfikację oraz urządzenie użytkownika czyli telefon.

rys.1 Karta Sim




 Karta sim zawiera następujące informacje:
  •      Numer telefonu abonenta (MSISDN)
  •      Międzynarodowy numer abonenta (IMSI, International Mobile Subscriber Identity)
  •      Status karty SIM
  •      Kod usługi (operator)
  •      Klucz uwierzytelniania
  •      PIN (Osobisty Kod Identyfikacyjny)
  •      PUK (Personalny Kod autoryzacji)

Każdy terminal ma swój unikatowy 15-cyfrowy numer IMEI(International Mobile Equipment Identity). Natomiast każda karta SIM ma swój numer IMSI i jest chroniona za pomocą kodu PIN.

Karta SIM pozwala na identyfikację użytkownika niezależnie z jakiego urządzenia korzysta do komunikacji ze stacją bazową. Komunikacja pomiędzy "stacją ruchomą" a stacją bazową odbywa się za pośrednictwem łącza radiowego tzw. interfejs radiowy (UM interfejs).


Rys.2




Stacje bazowe oznaczone są skrótem BTS. Jak widać na rysunku nr.2 lub rys.3 wszystkie stacje bazowe są podłączone do sterownika stacji tzw. BSC. Sterownik stacji jest odpowiedzialny za zestawianie połączeń. Zestawienie BTS'a ze stacją BSC zwane jest BSS czyli podsystem stacji bazowych (Base Station Subsystem).




Rys.3





Stacje BSC które wchodzą w skład BSS są połączone ze stacjami MSC.Jest to cyfrowa centrala telefoniczna będąca elementem sieci szkieletowej telefonii komórkowej. Tak jak w przypadku każdej centrali, głównym zadaniem MSC jest zestawianie rozmów i komutacja łączy na czas transmisji. Dodatkowo realizowane są zadania charakterystyczne dla sieci mobilnych, takich jak autoryzacja i uwierzytelnianie (przy współpracy z parą HLR AuC (ang. Home Location Register, Authentication Center), oraz udział w niektórych odmianach handoveru (przełączenie połączenia radiowego terminala (telefonu, modemu) z jednej stacji bazowej do innej w czasie, gdy połączenie jest aktywne). 

MSC należy do podsystemu sieci NSS który jest odpowiedzialny za zarządzanie tożsamością użytkowników, ich lokalizacji i ustanowieniem komunikacji z innymi abonentami. MSC współpracuje z bazą danych tzw. HLR.

Home Location Register (HLR) - baza danych zawierająca informacje (położenie geograficzne, informacje administracyjne, itp.) abonentów zarejestrowanych w obszarze "przełącznika" (MSC).

Visitor Location Register (VLR) - baza danych zawierająca informacje na temat użytkowników innych niż lokalnych abonentów.VLR pobiera dane na temat nowego użytkownika z HLR do użytkownika strefy abonenta. Dane są utrzymywane tak długo jak użytkownik znajduje się w strefie zasięgu danego BTS'a i są usuwane po długim okresie bezczynności (Terminal off). Ze względu na łatwość odtworzenia danych przechowywanych w rejestrze abonentów gości, oraz ze względu na dużą zmienność przechowywanych w VLR danych rejestry VLR budowane są w oparciu o pamięci ulotne.

Rejestr Identyfikacji Sprzętu (EIR) - baza danych zawierająca wykaz terminali mobilnych.
 
Centrum autoryzacji (AUC) -  odpowiedzialny za weryfikację tożsamości użytkowników.


2 komentarze:

  1. Póki co dla mnie to są jeszcze rzeczy trochę nieznane, ale zaczynam się o nich uczyć. Moim daniem bardzo fajnie na stronie https://www.web-news.pl/wirtualna-centrala-telefoniczna-dla-malych-firm/ opisano działanie wirtualnej centrali telefonicznej w małej firmie.

    OdpowiedzUsuń